Spontaniczna kolacja słoneczna od dyni, kremowa od rozgotowanego ryżu - 5 minut pracy

Niosę Ci światło i spontaniczną twórczość na talerzu :)

Piekłam ciasto dyniowe, zostało mi trochę puree z pieczonej dyni.

W dniu wypełnionym zadaniami do głowy by mi nie przyszło, że tak szybko i w prosty sposób zrobię tak pyszną kolację.

No cóż... w kuchni jak w miłości, więcej serca niż rozumu ;)


Jak to zrobiłam? 1. Łyżkę masła klarowanego rozpuszczam w garnku. 2. W drugim garnku rozgrzewam pulpę dyniową. 3. Na rozgrzane masło daję kilka ziaren kuminu, kopru włoskiego.

4. Nastawiam wodę w czajniku. 5. Międzyczasie płuczę ryż, odcedzam i dodaję do masła jak przyprawy są już rozgrzane. 6. Daję trochę kurkumy i mieszam. Już robi się słonecznie w garnku. Pozwalam żeby ryż dobrze się rozgrzał. 7. Dodaję rozgrzaną pulpę i wrzącą wodę. Generalnie proporcja ryżu do wody najlepiej dać 1:2. Z tą pulpą daję na oko. Myślę sobie najwyżej będę miała zupę :) Mieszam i zostawiam na minimalnym gazie na 15 min. 8. W tym czasie coś jeszcze robię. Wchodzę do kuchni żeby wyłączyć gaz. Kończę co jeszcze robiłam.

9. Wracam do kuchni po 10 min. Uff ze spokojem zjem kolację. 10. Siadam do stołu. Potrawę posypuję czarną solą. 11. Próbuję i... rozpływam się

Myślę "oh! Napiszę Ci o tym"


Interesują Cię proporcje składników?

- 1/2 filiżanki 200 ml dla jednej osoby

- 1 i 1/4-1/3 filiżanki wrzątku

- 1 filiżanka pulpy dyniowej

- 1/4 łyżeczki ziaren kuminu

- 1/4 łyżeczki ziaren kopru włoskiego

- 1/4 łyżeczki kurkumy

- szczypta soli czarnej (inaczej zwanej kala namak)

Najlepiej użyć garnka z grubym dnem i serio pozwolić żeby wszystko samo dochodziło, bez mieszania, zaglądania, upuszczania pary, która gromadzi się w trakcie.


Gotuję z ajuwerdyjską nutą. Uczę się na konsultantkę Ajurwedy w Szkole Agni Ajurweda. #KochamCię i #RobięSwoje, bo #MamWybór

3 views0 comments